KÖY TARİHÇESİ

TÜRKMENÖREN KÖYÜ
İlçe: BOZOVA – İL: ŞANLIURFA
Köy Muhtarı: Abdullah KUŞ
Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefonlar:

Cep Telefonu: 0.542.4926249
AZALAR
1. …… 2. …..
3.….. 4.……
Demografik Bilgiler:
Nüfusu:
Son sayım: 610 Kişi
2000 Yılı sayımı 487 Kişi
1997 Yılı sayımı 335 Kişi
İle uzaklığı: 64 km
İlçeye uzaklığı: 26 km
Türkmenören köyü, Şanlıurfanın Bozova ilçesine bağlı bir köydür. Ayrıca Atatürk Barajına çok yakındır. GAP projesi nedeniyle kanallarla sulama yapılmaktadır. Şanlıurfa’ya uzaklığı yaklaşık 65 km olmakla beraber ilçeye uzaklığı 25 km. civarındadır.Köy sakinlerinin gelirleri fıstık, pamuk ve buna benzer sulama işleriyle sağlanmaktadır. Köyde halen hayvancılık yaygın durumdadır. Köyümüzün nüfusu 610 kişidir. Bunun dışında köylülerin bazıları yurt dışında bulunmaktadırlar.

Gözenek, Koçhisar, Köseşahin ve İncirli komşu köylerimizdir. Bu köyler de geçimlerini sulama, fıstık ve hayvancılıktan sağlamaktadır. GAP kapsamında yapılan kanalların yapımında dinamitler, binlerce iş makineleri ve işçiler çalışmıştır. Kanalların geçtiği yerlerde, toprak sahiplerine devlet tarafından bedeli ödenmiştir.

Köyümüzde okul, camii ve bunlara bağlı olarak öğretmen ve imam lojmanı mevcuttur. Öğretmen lojmanı iki adettir.

Ayrı bloklarda olup her iki blokta iki oda mutfak banyo vesaire mevcuttur. Camii lojmanı ise köy içerisinde ve müstakildir.

Köyümüz civar köylere oranla bir ilçe gibidir. Ulaşım, sanayi ve marketleri ile öncü bir köydür.

::::::::::::::::::::  …………. :::::::::::::::::::     ………….  :::::::::::::::::::::::
 

Türkmenören köyüne 1964 yıllarında camii imamı olarak gelen Molla Hüseyin ( Hüseyin Cengiz )Türkmenören köyüne ve diğer çevre köylere epey hizmet etmiştir. Bu hizmetlerden en önemlisi birçok kan davasının barışla sonuçlanmasına vesile olmuştur. İkincisi Yukarı göklü ve Bozova’yı bir birine bağlayan yolun yapımına vesile olmuştur. 1960 Yıllarında henüz teknolojinin o kadar gelişmediği yıllarda millet susuzluk içinde ve kuyu sularına muhtaç iken Molla Hüseyin kendisi ve birkaç köylü ile beraber Elazığ’a kadar gitmiş ve köyün su sorununun hal olmasına vesile ( Bu işlemler tabiî ki imece ve Molla Hüseyin efendinin üstün azim ve dirayetiyle olmuş. Ayrıca onlarca koyun, kilolarca tereyağı ve bir o kadarda köylünün gösterdiği üstün misafir perverlik de vardır ) olmuştur.

Değerli dostlar sizlerde köyümüz ile alakalı fakat gerçeği anlatan yazılarınızla destek verin ve bir birimizi daha iyi tanımak ve tanıtmak için gayret edelim.

Köyümüzü Tanıma: Köyümüzde Okul, Camii ve Bunlara Bağlı Olarak Öğretmen ve İmam Lojmanları Mevcuttur. Öğretmen Lojmanı iki adettir. Ayrı Bloklarda olup her iki blokta iki oda mutfak banyo vesaire mevcuttur. Camii Lojmanı ise köy içerisinde ve müstakildir. Köyümüz Civar Köylere oranla bir ilçe gibidir. Ulaşım, Sanayi ve Marketleri ile öncü bir köydür.

Molla Hüseyin Cengiz Kısa Geçmişi:

Molla Hüseyin cengiz Mardin Midyat ilçesine bağlı bardakçı ( Bate ) köyünde 1935 yılında dünyaya geldi hasan bey ile Fatima Hanım’ın 8.evladı ilkokulu dışarıdan imtihanlara girerek bitirdi. İlim tahsilini en büyük abisi olan molla Mehmet Said’in medresesinde bitirdi daha sonra Şanlıurfa’nın Bozova ilçesine bağlı Karacaören köyünde fahri olarak imamlık görevine başladı. Burada bir müddet kaldıktan sonra evlenmek için tekrar Midyat’a döner. Evlendikten sonra görev yerine (Karacaören’e) gelir ve birkaç yıl kaldıktan sonra yine Bozova ilçesine bağlı Türkmenören köyünde kadrolu camii imam hatibi olarak göreve başlar. Kadrolu olarak burada tam 33 yıl görev yaptıktan sonra emekliye ayrılıp Gaziantep Merkez’de ikamet eder. Görev süresi boyunca birçok kan davası, toprak kavgaları, aile huzursuzlukları vesaire olumsuz olayların sulhuna vesile olmuştur. Bu çalışmaları hem halk nezdinde hem de mülkü amirlerinin takdirini kazanmıştır. Şeker hastalığından dolayı 3 yıla yakın yatalak kaldıktan sonra 14.02.2010 tarihinde hakkın rahmetine kavuştu. Allah rahmet eylesin…

Molla Hüseyin HAKKINDA YAZILANLAR

Molla Hüseyin Hakkındaki Yazılar

 
Detaylı bilgi almak ve önerilerde bulunmak için lütfen Tıklayınız…

Köyümüzün geçmişi, geçim kaynakları, sosyal faaliyetleri ve köyümüz ile alakalı bilgileri bu sayfadan okuyabilecek siniz inşaallah. Pek yakında ve güzel şekilde yayımlanacaktır.